Movie
history

Nebeští jezdci

Souhrn historie vzniku filmu

1965 – Jindřich Polák se dozvídá o románu Nebeští jezdci
15. září 1967 se konaly pohovory s herci pro roli Študenta
květen 1968 – film byl ve střižně
20. 8. 1968 – dokončení Nebeských jezdců
na 21. 8. 1968 byly plánované hudební postsynchrony
únor 1969 – film Nebeští jezdci byl zakázán

 

Premiéry filmu

28. 10. 1968, Kino Jas, Kolín
14. 11. 1968, 20.15, Kino Sevastopol, Praha
29. 11. 1968, 19.00, pátek, Kino Vysočina, Žďár nad Sázavou (další představení 30. 11., 1. – 5. 12. mládeži nepřístupno, vstupné 3, 4, 5 Kč)

Podle dostupných informací byl film natočen za 32 nebo 37 natáčecích dní, z toho jeden byl ve Velké Británii, čtyři v Německu v Rujáně.

Ohlasy na premiéry filmu

O premiéře v Kolíne informoval časopis Hlas revoluce 29. 11. 1968, podle něj měl film několik předpremiér, a to v Praze pro odbojáře a žurnalisty, v Kolíně pro MO SPB a širokou veřejnost. Tvůrcům a spolutvůrcům byly uděleny Čestné odznaky SPB a každé z těchto představení bylo uvedeno projevem protifašistických bojovníků.

Výstřižek z časopisu Kupředu, 22. 11. 1968 “Byl to krásný večer, nezapomenutelný.” – S těmito slovy se rozcházela většina účastníků přátelského setkání, které u příležitosti oslav 50. výročí Československa uspořádala pobočka SPB v Kolíně v Družstevním domě po slavnostní předpremiéře filmu “Nebeští jezdci” v kině Jas…..Na jejich paměť (padlých československých letců pozn. moje) byl natočen tento film, jehož myšlenku nosili autoři řadu let v myslích. Stává se pomníkem těm stovkám hrdinům, kteří dali vše za svobodu národa a jimž skutečný pomník dosud postaven nebyl. Ing. A. Novák.

V kronice města Kolína z roku 1968 se píše

Kolínská kina měla svůj pravidelný program. …Některé filmy měly mimořádnou pozornost a z českých to byly hlavně Nebeští jezdci, Ostře sledované vlaky a Hoří, má panenko. 15. listopadu byla v kolínském kině Jas premiéra nového českého filmu Nebeští jezdci. Byl to velmi hezký nejen film, ale i večer, neboť bylo uspořádáno setkání našich zahraničních letců z druhé světové války.

Slavnostnímu představení byl přítomen nejen tvůrce filmu, režisér Polák, ale i hlavní představitelé a také ti, kteří děj filmu představovali ve skutečnosti. Mezi přítomnými byl bývalý velitel čs. perutě v Anglii gen. dr. Karel Janoušek, nositel titulu zasloužilý letec ČSSR, dále plukovníci Hlobil, Pernikář, Melnik, Šiška, Šihl, Snídal, Nezbeda, Liška a další. Kolíňák, plk. v zál. Jiří Schel a další z kolínského SPB mají zásluhu na tom, že se toto setkání uskutečnilo v Kolíně.

Film byl natočen podle románu Filipa Jánského. Autor vlastním jménem Richard Husman byl střelcem bombardovací 311. perutě v Anglii a pak příslušníkem smíšené divize v SSSR, která se na konci války účastnila osvobozovacích bojů na našem území.

Z 610 vycvičených letců v Anglii 537 položilo své životy. Na jejich paměť byl natočen tento film.

Adepty na roli Študenta byli následující herci

Petr Štěpánek – poznámka – ještě jedna zkouška s režisérem, škola!! Oldřich Vízner – škrtnutý Jan Tříska Vlastimil Harapes Martin Hron – mladý, nevyhovuje Radoslav Dubanský – škrtnut Masopust – vojenská služba Morávek – paříž – návrat asi 20. 8. Saic – scénář! poznámka o výšce a věku Jan Kotva – komedie do konce roku – škrtnut Josef Čáp – Petr a Lucie – premiéra v prosinci – scénář! Jiří Klenim – Kachyna – Noc nevěsty.

Tato část samozřejmě bude aktualizována, popřípadě přesunuta na jinou část webu a pokud to bude možné, tak i doplněna o nové informace, popřípadě o rozhovory s výše uvedenými herci.

Autoři filmu

Podívejte se, kdo všechno se na filmu podílel

kde se točilo

Navštivte místa, kde se točili Nebeští jezdci

rekvizity

Jaké rekvizity byly při natáčení použity?

PODPOŘTE NÁS

Chcete nám pomoci připomínat naše letce?

Váš dar nám umožní realizovat tyto akce nebo prezentovat vybavení našich letců a příslušnic WAAF.

V roce 2018 oslavíme 100. výročí Československa. My ale, díky vašemu příspěvku, budeme připomínat i 100. výročí československého letectva a RAF. Odhalíme památník letcům RAF z plzeňského Karlova. Připomeneme válečné zajatce, účastníky tzv. Velkého útěku ze zajateckého tábora v Saganu. V Duxfordu, základně, kde vznikla 310. a 312. československá stíhací peruť si připomeneme všechna tato výročí a naše letce. Uspořádáme výstavy s tematikou RAF a WAAF.

Kontakt

KVH 276th Sqdn (reenacted) RAF, z. s.

Filip Procházka

Zavolejte nám

pošlete nám e-mail

Webové stránky Nebeští jezdci jsou hostovány u www.valka.cz.