film

Nebeští jezdci

Film

Film Nebeští jezdci popisuje osudy československých letců v bombardovací peruti Royal Air Force. Jedná se o fiktivní peruť, ve filmu má číslo 276. Fiktivní proto, že ve filmu je to národnostně smíšená a bombardovací. Ve skutečnosti tato peruť působila u Air Sea Rescue. Film ukazuje osudy členů posádky letounu wellington s označením OJ-F.

Hlavními postavami je Student – Jiří Bednář, Prcek – Jiří Hrzán a Pavel – Svatopluk Matyáš. A ještě Patricie – Jana Nováková.

V průběhu děje, při jednom z náletů a po dramatickém nouzovém přistání, utrpí Študent těžká zranění a po rekonvalescenci se vrací do své původní osádky. Tedy původní…

Posádka před Študentovým návratem ztratí svého radistu, který zahyne při letecké havárii, když si vymění službu s kolegou. A Frank odchází.

Ve změněné sestavě se účastní několika náletů, přičemž jeden z nich, při kterém zaútočí na ponorku, je jim osudný. Nouzové přistání přežije pouze Študent a Prcek, který posléze umírá. Študent tak zůstává v dinghy pouze s pilotem, kterého sestřelil …

Nebeští jezdci

Točilo se bez letadel

Možná Vás zaujme, že se jedná také o jediný československý letecký film natáčený bez letadel, jak říkal pomocný režisér tohoto filmu Otakar Fuka. To, co v něm „létá“ jsou modely nebo letadla na dokumentárních záběrech, případně záběry z filmu Target for tonight. A to největší letadlo je maketa – trup wellingtonu naroubovaný na Li-2.

Film se natáčel v 60. letech. Někteří tvůrci o něm hovoří jako o prvním holdu našim letcům. A protože ho tak brali, film podle toho vypadá. Navíc se na něm podíleli bývalí českoslovenští letci RAF, ať už radou, rekvizitami, tak vlastní prací.

Autor fotografie: Zdeněk Dukát

Tvůrci a herci

Podívejte se, kdo všechno se na filmu podílel

Filmová místa

Navštivte místa, kde se točili Nebeští jezdci

Filmové letadlo

Jaké rekvizity byly při natáčení použity?

Nebeští jezdci

Fotogalerie z filmu

Autor fotografií: Zdeněk Dukát

Časová linka filmu Nebeští jezdci

33. nálet

Film začíná návratem ze 33. náletu. To jsou naši letci už u pobřežního letectva. 

34. nálet

Tancovačka v klubu Charrington´s. Nálet na město to se odehrává den před 2. 10. 1942, kdy se letělo na Wassermünde.

35. nálet

Další nálet – 27. 10. 1942 – Norimberk, jedná se o 35. nálet. Student (seržant Malý) byl v nemocnici a rekonvalescenci asi do jara 1943.

Poslední nálet

Poslední akce se uskutečnila 2. června 1943.

PODPOŘTE NÁS

Chcete nám pomoci připomínat naše letce?

Váš dar nám umožní realizovat tyto akce nebo prezentovat vybavení našich letců a příslušnic WAAF.

V roce 2018 oslavíme 100. výročí Československa. My ale, díky vašemu příspěvku, budeme připomínat i 100. výročí československého letectva a RAF. Odhalíme památník letcům RAF z plzeňského Karlova. Připomeneme válečné zajatce, účastníky tzv. Velkého útěku ze zajateckého tábora v Saganu. V Duxfordu, základně, kde vznikla 310. a 312. československá stíhací peruť si připomeneme všechna tato výročí a naše letce. Uspořádáme výstavy s tematikou RAF a WAAF.

 
 
 

Kontakt

KVH 276th Sqdn (reenacted) RAF, z. s.

Filip Procházka

Zavolejte nám

pošlete nám e-mail

Webové stránky Nebeští jezdci jsou hostovány u www.valka.cz.