filmová místa

Nebeští jezdci

Filmová města a místa

Film Nebeští jezdci se natáčel v několika lokacích, převážně v tehdejším Československu, respektive Praze a jejím nejbližším okolí, a to z tehdejších politických, ale hlavně z finančních důvodů: Většina peněz z rozpočtu padla na přestavbu letounu Li-2.

Hlavní lokací filmu Nebeští jezdci tak bylo vojenské (záložní) letiště Klecany, mnoho scén se nadále natáčelo v nemocnici u Apolináře či v Baltském moři ve východoněmeckém letovisku Rujána. Dále byla pro film Nebeští jezdci vybrána místa jako golfový klub v Poděbradech, stáje dostihového závodiště v Chuchli, okolí zámečku Filipov nedaleko Čáslavi, anglický park v Dobříši a samozřejmě v ateliéru.

Bližší informace o lokacích filmu Nebeští jezdci, včetně fotografií tehdy a nyní najdete níže.

LETIŠTĚ SOMEWHERE IN THE UNITED KINGDOM

Klecany

Většina děje filmu Nebeští jezci se odehrává na vojenském letišti v Klecanech, nikoliv ve Kbelích, jak se lze občas dočíst. Klecanské letiště je, respektive bylo, situováno severně od Prahy, a dostanete se tam pohodlně autobusem.

V rámci filmu Nebeští jezdci můžete vidět poměrně velkou část letiště, včetně interiéru některých budov. Mezi ně patří kancelář velitele letiště (????) která sloužila pro účely filmu jako briefing room, dále letištní jídelnu, které pro účely filmu sloužila … rovněž jako jídelna. V jedné z budov byla i šatna posádek.

Ve filmu můžete rovněž vidět příjezdovou cestu ke kasárnám a filmovou kontrolní věž, přistavenou k budově, ve které sídlil velitel letiště (a výše zmíněná filmová šatna a briefing room). V „kontrolní věži“ se po skončení natáčení filmu chovali holubi.

PRŮLIV LA MANCHE ČI SEVERNÍ OCEÁN

Baltské moře u východoněmeckého letoviska Rujána

Severní moře/Průliv la Manche – Baltské moře u letoviska Rujána Místo nouzového přistání sestřeleného wellingtonu, které by mohlo být buď v průlivu La Manche či v Severním moři se ve skutečnosti nachází v letovisku Rujána (bývalé východní Německo), nedaleko mysu Arcona, z jehož majáku byly některé scény natáčeny. Dovolí-li mi to čas a finance, rád bych se tam někdy podíval, abych Vám mohl přivézt fotografie i odtamtud.

REKONVALESCENČNÍ STŘEDISKO PRO PŘÍSLUŠNÍKY RAF

Golfový klub v Poděbradech

Rehabilitační středisko, ve kterém se Student vzpamatovává po své nehodě a pobytu v nemocnici, je dnešním golfovým areálem v Poděbradech.
Skutečná porodnice u Apolináře představuje nemocnici, v jakých se léčili příslušníci RAF. Ve filmu Nebeští jezdci je zachycena vrátnice, jakási spojnice mezi dvěma křídly nemocnice a některé z nemocničních pokojů a rovněž i ulice, procházející podél nemocnice. ta byla jen pro účely filmování doplněna telefonní budkou.
Park, do kterého jsou Student s Patricií po návštěvě tanečního klubu, se nachází nedaleko zámku v Dobříši. Jedná se o jeho anglický zámecký park. Součástí parku je skutečně miniaturní „zoologická“. Můžete v něm vidět i skleníky, které jsou vidět i ve filmu Nebeští jezdci, nicméně podle toho jak vypadají (respektive vypadaly v roce 2004) si myslím, že jsou delší dobu nevyužívané. Vstupné do tohoto parku je zdarma.

stáje rodiny watkinsonových

Stáje závodiště Chuchle

Stáje Patriciiny rodiny se ve skutečnosti nacházely v pražské Chuchli. Bude-li to možné, rád bych i sem umístil fotografie, jak to ve stájích vypadá dnes.

londýnský taneční klub

Kino Ořechovka

Taneční klub, do kterého jezdili Student, Prcek, Pavel, George, Frank a Tommík za zábavou. Tato část filmu Nebeští jezdci se ve skutečnosti natáčela u zadního traktu kina Ořechovka v Praze.

okolí anglického zámečku

Obec Filipov u Čáslavi

Zámek v novogotickém stylu, pod kterým prochází pohřební průvod s rakví radisty Tomíka se nachází v obci Filipov, na pozemí Středočeského kraje a východních Čech nedaleko Čáslavi. Průvod procházel směrem od zámku (od železničního přejezd) podél hospodářských budov k hlavní silnici, vedoucí od Čáslavi k Seči. Dnes je již zámek zrekonstruovaný a je v něm umístěn „multifunkční hotelový komplex“, nicméně tehdy byl v nepříliš utěšeném stavu a jen počasí, které panovalo při natáčení této scény a černobílý materiál filmu zakryly tehdejší stav zámku.
Úvodní scény filmu Nebeští jezdci vznikaly na pozemcích vojenského hřbitova v Brookwoodu, respektive jeho československého oddělení. Zde je pohřbeno 45, respektive 48 československých letců, příslušníků RAF, kteří padli za druhé světové války. Před „branami“ tohoto vojenského hřbitova jsou pohřbení českoslovenští letci a další českoslovenští váleční veteráni, kteří zemřeli po válce v zahraničí, a o něco dále také Edita Sedláková, příslušnice WAAF a další oběti havárie Liberatoru (PP-N) z 5. října 1945.

Navštívit tento hřbitov je velmi jednoduché. Nejlépe se k němu dostanete vlakem Jihozápadních drah (South West Trains) z nádraží Waterloo. Cesta trvá, pokud vlak nemá zpoždění, asi 45 minut a lístek Vás vyjde cca. na 14 liber, což je asi 350 Kč.

Zastávka se jmenuje Brookwood a je doslova pár metrů od hřbitova. Pokud byste chtěli k hrobům našich letců položit květiny, přivezte si je z Londýna. U hřbitova není možnost je koupit. Pokud byste potřebovali informace, u východu ze hřbitova (na začátku/konci hlavní asfaltové cesty) se nachází kancelář s velmi ochotným personálem.

Tvůrci a herci

Podívejte se, kdo všechno se na filmu podílel

Historie vzniku

Přečtěte si, jak se rodil film
Nebeští jezdci

Filmové letadlo

Jaké rekvizity byly při natáčení použity?

PODPOŘTE NÁS

Chcete nám pomoci připomínat naše letce?

Váš dar nám umožní realizovat tyto akce nebo prezentovat vybavení našich letců a příslušnic WAAF.

V roce 2018 oslavíme 100. výročí Československa. My ale, díky vašemu příspěvku, budeme připomínat i 100. výročí československého letectva a RAF. Odhalíme památník letcům RAF z plzeňského Karlova. Připomeneme válečné zajatce, účastníky tzv. Velkého útěku ze zajateckého tábora v Saganu. V Duxfordu, základně, kde vznikla 310. a 312. československá stíhací peruť si připomeneme všechna tato výročí a naše letce. Uspořádáme výstavy s tematikou RAF a WAAF.

 
 

Kontakt

KVH 276th Sqdn (reenacted) RAF, z. s.

Filip Procházka

Zavolejte nám

pošlete nám e-mail

Webové stránky Nebeští jezdci jsou hostovány u www.valka.cz.