tvůrci
a herci

film Nebeští jezdci

plk. Joy Kadečková – roz. Turner, WAAF

Narozena 6. prosince 1921, Bury St. Edmunds, Suffolk, Velká Británie, zemřela 20. 6. 2006, Praha.

Odbornost: radistka, velitelství 18. skupiny, WAAF No. 426861 V roce 1940, ještě než vstoupila do WAAF, byla jako studentka obchodní školy členkou protiletecké hlídky.

Do WAAF nastoupila v lednu 1940. Po absolvování základního výcviku nastoupila do spojovacího a radarového kurzu. Na počátku války byla zařazena přímo v hlavním štábu letectva, armády a námořnictva. Jejím prvním manželem byl český letec Alois Mžourek, příslušník 1st Delivery Flight. Seznámila se s ním na plese, kam měla doručit nějaký vzkaz. Když hledala adresáta, kdosi jí poklepal na rameno a s těžkým přízvukem se jí zeptal, jestli si nechce sundat šaty a zatancovat si s ním („Will you take off your dress and dance with me?“). „Byla jsem tak překvapená, tak jsem se otočila…a byla to láska na první pohled. Chtěl říci, jestli bych si mohla sundat kabát, ve kterém jsem byla oblečená, a nezatančila si s ním,“ vzpomínala Joy Kadečková. Na Vánoce 1942 se vzali, 16. května 1944 se manželům Mžourkovým narodil syn Richard a o pět měsíců později, 16. října, se Alois Mžourek zabil při letecké havárii.

Posledních osm měsíců války pracovala Joy Kadečková jako sekretářka na československém Ministerstvu vnitra v Londýně. Dne 5. července 1945 přiletěla, jak slíbila svému manželovi, do Československa. V dubnu 1948 se provdala za Slavoše Kadečku, kterého komunisté kvůli původu manželky nenechali dostudovat a šest let se pak živil jako betonář.

Po válce pracovala Joy Kadečková v British Council a poté začala učit v Ústavu moderních řečí. Z něj byla v roce 1950 propuštěna, protože odmítla podepsat petici požadující popravu Milady Horákové. Začala pak pracovat jako tlumočnice a překladatelka a v roce 1968 nastoupila jako editorka a překladatelka v časopisu Czechoslovak Life. Odtud byla vyhozena po srpnu 1968 pro svůj nesouhls se sovětskou okupací. V té době byla deset let dobrovolnou cvičitelkou ve Slavoji Vyšehrad a spoluzakladatelkou ženského pozemního hokeje v Československu.

Joy Kadečková se podílela nejen na filmu Nebeští jezdci, popřípadě na překladu jeho literární předlohy, ale přeložila desítky dalších knih, složila nespočet textů pro mnoho českých i zahraničních zpěváků a mnohým z nich pomáhala ve studiu Mozarteum s anglickou výslovností. Angličtinu pak také vyučovala, pracovala jako dobrovolnice v Armádě spásy, Nadace Sue Ryder a v dobročinné organizaci Air Bridge Association.

Joy Kadečková byla vyznamenána Medailí za zásluhy ČSLA, Pamětní medailí k 55. výročí konce II. světové války, Čestným odznakem československého vojenského pilota, britskou Pamětní medailí za zásluhy v boji ve II. světové válce a Medailí československých perutí ve Velké Británii. Dosáhla hodnosti plukovnice ve výslužbě. Dne 22. března 2005 jí bylo uděleno čestné občanství městské části Praha 2.

Text vznikl za pomoci Lindy Peksové.

Kontakt

KVH 276th Sqdn (reenacted) RAF, z. s.

Filip Procházka

Zavolejte nám

pošlete nám e-mail

Webové stránky Nebeští jezdci jsou hostovány u www.valka.cz.