kniha

Nebeští jezdci

Kniha

Kniha Filipa Jánského, vlastním jménem Richarda Husmanna, válečného veterána, příslušníka RAF a československého letce v SSSR, Nebeští jezdci se stala literární předlohou stejnojmenného filmu Jindřicha Poláka. (Soudím, že se jedná o nejlepší československý film o československých letcích v RAF.)

Kniha Nebeští jezdci popisuje osudy československých letců, příslušníků bombardovací perutě RAF, za druhé světové války ve Velké Británii, a to nejen jejich operační lety, ale i jejich život mimo službu. Zachycuje také, kvůli zkušenosti jedné z hlavních postav, pocity letců těžce postižených válečnými zraněními, jejich znovuzapojení do společnosti, popřípadě návrat do operační služby. Filip Jánský v knize neopomíná ani zkušenosti letců, kteří museli nouzově přistát a strávili mnoho dní na záchranném člunu, kdy neměli jistotu, že budou zachráněni. Kniha se v některých pasážích podstatně liší od filmu.

Poprvé byl román Nebeští jezdci vydán na šťastném (vzhledem k okolnostem) počátku šedesátých let a i kvůli stylu, jakým byl napsán, si získal velkou popularitu. Ostatně to, že podle něj vznikl film, je toho výmluvným důkazem. Nicméně kniha, byť se v některých pasážích liší od filmu, si získala své čtenáře i v dalších letech. Díky tomu tak mohla vyjít jen česky šestkrát, a to:

  • poprvé v roce 1964.
  • podruhé v roce 1965.
  • potřetí v roce 1967, kdy se připravoval k realizaci film, byli Nebeští jezdci vydání nejen česky, ale poprvé (a zatím naposled) slovensky s názvem Nebeskí jazdci.
  • čtvrté vydání vyšlo rok po natočení filmu, tj. v roce 1969.
  • zdaleka největší náklad ale měla kniha v roce 1990 a byl o ni takový zájem, že byla ve stejném roce i dotištěna.
  • šesté vydáni Nebeských jezdců bylo v roce 2003.
  • zatím naposled kniha vyšla v roce 2017 v Levných knihách.

Nebeští jezdci si získali svou popularitu i v zahraničí a mohli si ji tak přečíst v Německu (1970) pod názvem Die Himmelsreiter, Rumunsku (1974) pod názvem Cavalerii cerului, Velké Británii (1969) pod názvem Riders in the Sky a v Maďarsku, kde vyšla dokonce dvakrát – v letech 1967 a 1990 a kde nese název Égi lovasok.

Většinu z těchto vydání mám, ale stále sháním druhé maďarské vydání této knihy o československých letcích a dotisk český z roku 1990 (pokud je nějak označen, že se jedná o dotisk). Pokud byste o nich věděli, dejte mi prosím vědět. Děkuji.

NEBEŠTÍ JEZDCI

Obálky jednotlivých vydání

PODPOŘTE NÁS

Chcete nám pomoci připomínat naše letce?

Váš dar nám umožní realizovat tyto akce nebo prezentovat vybavení našich letců a příslušnic WAAF.

 

 
 

Kontakt

KVH 276th Sqdn (reenacted) RAF, z. s.

Filip Procházka

Zavolejte nám

pošlete nám e-mail

Webové stránky Nebeští jezdci jsou hostovány u www.valka.cz.