. Kniha Nebeští jezdci Filipa Jánského - literární předloha ke stejnojmennému filmu o československých letcích v RAF Jindřicha Poláka - The Sky Riders - legendary book about Czechoslovak members of RAF and WAAF written by Richard Husman, pen-name Filip Jánský
Kniha Nebeští jezdci Filipa Jánského - literární předloha ke stejnojmennému filmu o československých letcích v RAF Jindřicha Poláka The Sky Riders - Book written by exRAF Air Gunner Richard Husman, pen-name Filip Jánský. On this book was based the movie Nebeští jezdci.
Kniha Filipa Jánského, vlastním jménem Richarda Husmanna, válečného veterána, příslušníka RAF a československého letce v SSSR, Nebeští jezdci se stala literární předlohou stejnojmenného filmu Jindřicha Poláka. Soudím, že se jedná o nejlepší československý film o československých letcích v RAF. Poprvé byla vydána na šťastném (vzhledem k okolnostem) počátku šedesátých let a i kvůli stylu, jakým byla napsána si získala velkou popularitu. Ostatně to, že podle ní vznikl film, je toho výmluvným důkazem. Nicméně kniha, byť se v některých pasážích liší od filmu, si získala své čtenáře i v dalších letech.

This book written by Filip Jánský, that was pen-name of Richard Husman, War Veteran, Air Gunner in RAF and USSR The Sky Riders was base for the movie with the same name shot by director Jindřich Polák. I think, that this movie is the best (Czech)oslovak movie dedicated to our RAF War Veterans. This book was first issued in better 1960´ (The most powerful and just one political party was Communist party and Czechoslovakia and it wasn´t good times for commemoration of our war heroes from the West and not only.) This book was very popular among readers.

Díky tomu tak mohla vyjít jen česky šestkrát, a to:
That was reason, that this book has been issued six time:
Poprvé v roce 1964, First issue: 1964
podruhé v roce 1965, Second: 1965
potřetí v roce 1967, kdy film připravoval k realizaci, a to byli Nebeští jezdci vydání nejen česky, ale poprvé (a zatím naposled) slovensky s názvem Nebeskí jazdci. third: 1967, when the movie was prepared for shooting. In this year The Sky Riders were issued in Czech language and Slovak language too.
Čtvrté vydání vyšlo rok po natočení filmu, tj. v roce 1969. Forth: 1969.
Zdaleka největší náklad ale měla kniha v roce 1990 a byl o ni takový zájem, že byla ve stejném roce i dotištěna. The biggest impression was printed in 1990 and it was reprinted in same year.
Zatím naposledy byli Nebeští jezdci vydáni v roce 2003, a to na základě vydání z roku 1990. Last issue was printed in year 2003.
Kniha si získala svou popularitu i v zahraničí a mohli si ji tak přečíst v The book was issued abroad too in
Německu (1970) pod názvem Die Himmelsreiter, Germany (1970) with name Die Himmelsreiter
Rumunsku (1974) pod názvem Cavalerii cerului, Romania (1974) with the name Cavalerii cerului,
Velké Británii (1969) pod názvem Riders in the Sky United Kingdom (1969) with the name Riders in the Sky
a v Maďarsku, kde vyšla dokonce dvakrát - v letech 1967 a 1990 a kde nese název Égi lovasok. and in Hungary, where was issued two times: 1967 and 1990 under the name Égi lovasok.

Většinu z těchto vydání mám, ale stále sháním druhé maďarské vydání této knihy o československých letcích a dotisk český z roku 1990 (pokud je nějak označen, že se jedná o dotisk). pokud byste o nich věděli, dejte mi prosím vědět. děkuji.

oznámení o knize nebeští jezdci
první české vydání knihy filipa jánského nebeští jezdci druhé české vydání knihy filipa jánského nebeští jezdci třetí české vydání knihy filipa jánského nebeští jezdci první slovenské vydání knihy filipa jánského nebeští jezdci - nebeskí jazdci první maďarské vydání knihy filipa jánského nebeští jezdci - égi lovasok čtvrté české vydání knihy filipa jánského nebeští jezdci první anglické vydání knihy filipa jánského nebeští jezdci - riders in the sky die himmels reiter

Kniha Nebeští jezdci popisuje osudy československých letců, příslušníků bombardovací perutě RAF, za druhé světové války ve Velké Británii, a to nejen jejich operační lety, ale i jejich život mimo službu. Zachycuje také, kvůli zkušenosti jedné z hlavních postav, pocity letců těžce postižených válečnými zraněními, jejich znovuzapojení do společnosti, popřípadě návrat do operační služby. Filip Jánský v knize neopomíná ani zkušenosti letců, kteří museli nouzově přistát a strávili mnoho dní na záchranném člunu, kdy neměli jistotu, že budou zachráněni. Kniha se v některých pasážích podstatně liší od filmu.
The book Riders in the Sky describes destiny of Czechoslovak airmen in a bomber squadron in RAF. In the book is written not about sorties and missions, but about theirs life in theirs free time. Experience of author, who was heavily injured by German fighter pilot, is written in this book too same as experience of airmen, who waited for theirs rescue on the dinghy without certainty of rescue. Some parts of the movie aren´t same as in the book.