Nebeští jezdci - stránka o filmu Jindřicha Poláka o československých příslušnících RAF - Sky Riders - web about the best Czechoslovakian movie about Czechoslovakian RAF and WAAF staff
Film Nebeští jezdci popisuje osudy československých letců v bombardovací peruti Royal Air Force. Jedná se o fiktivní peruť, ve filmu má číslo 276. Fiktivní proto, že ve filmu je to národnostně smíšená a bombardovací. Ve skutečnosti tato peruť působila u Air Sea Rescue. Film ukazuje osudy členů posádky letounu wellington s označením OJ-F.
The Movie The Sky Riders describe the destiny of Czechoslovakian airmen in a bomber squadron in the RAF. It is non exists 276 Squadron. Despite the fact, that this squadron existed in the RAF, in the movie it was part of Bomber Command, that is a fiction. The real 276 Squadron was Air Sea Rescue.

Hlavními postavami je Student - Jiří Bednář, Prcek - Jiří Hrzán a Pavel - Svatopluk Matyáš. A ještě Patricie - Jana Nováková.
Main casts are: Student with Jiří Bednář in this cast, Titch and Jiří Hrzán, famous Czech actor and as skipper Pavel Bednář Svatopluk Matyáš. And Patricie and pretty Jana Nováková, young actor with sad destiny.

V průběhu děje, při jednom z náletů a po dramatickém nouzovém přistání, utrpí Študent těžká zranění a po rekonvalescenci se vrací do své původní osádky. Tedy původní...Ta před Študentovým návratem ztratí svého radistu, který zahyne při letecké havárii, když si vymění službu s kolegou. A Frank odchází. Ve změněné sestavě se účastní několika náletů, přičemž jeden z nich, při kterém zaútočí na ponorku, je jim osudný. Nouzové přistání přežije pouze Študent a Prcek, který posléze umírá. Študent tak zůstává v dinghy pouze s pilotem, kterého sestřelil...
Tento popis je hodně stručný a asi nepotvrzuje to, že se jedná o nejlepší náš film o československých letcích v RAF, ale věřte mi a pusťte si ho.
This movie describe life of wellington crew, three Czechoslovaks, one Canadian, two British. You can see sorties and peaceful time in families, during hunting and in pubs. The plane of this crew is attacked by German fighter pilot and Air Gunny is injured, this plane is heavily damaged. Crew bailed out, Student can´t do it, that he stayed in plane during its belly landing. This plane exploded after it and he is injured by flames. After his recovery he went back to his crew. But unfortunately this crew is incomplete, because Wireless Operator went KIA during training flight. Theirs last target is the submarine. Theirs plane is shot down by guard of this boat. Only two survivors are after belly landing into water of sea. This survivor bailed out from German fighter. He is young German fighter pilot. Titch died and the dighy flown on waves. This description is very short. If you don´t believe with help of this text, that this movie is our best, do one thing - buy a DVD and watch this movie.

Možná Vás zaujme, že se jedná také o jediný československý letecký film natáčený bez letadel, jak říkal pomocný režisér tohoto filmu Otakar Fuka. To, co v něm "létá" jsou modely nebo letadla na dokumentárních záběrech, případně záběry z filmu Target for tonight. A to největší letadlo je maketa - trup wellingtonu naroubovaný na Li-2. Film se natáčel v 60. letech. Někteří tvůrci o něm hovoří jako o prvním holdu našim letcům. A protože ho tak brali, film podle toho vypadá. Navíc se na něm podíleli bývalí českoslovenští letci RAF, ať už radou, rekvizitami, tak vlastní prací.
You could be surprised, that this movie was made without planes. All planes in the movie are models or parts of documentaries and the movie Target for tonight. The biggest/main prop in this movie is large scale model - Wellington built on plane Li-2. This movie was shot in 1960´. Some authors of this movie said, that it is first movie honour to Czechoslovak airmen. That´s reason, why it is the best movie with this topic. Other reason is, that this movie was shot with help of ex RAF and WAAF staff.

Film se odehrává v následující době: The movie is about time described below:

Film začíná návratem ze 33. náletu. To jsou naši letci už u pobřežního letectva. The movie has started after comeback from 33rd sortie. Czechoslovak Bomber Squadron is served in the Coastal Command.
Tancovačka v klubu Charrington´s. Nálet na město to se odehrává den před 2. 10. 1942, kdy se letělo na Wassermünde, jedná se o 34. nálet. Dancing Hall Charrington´s. Visit of a city was day before 2nd October, where was sortie over Wassermünde, it was 34 sortie
Další nálet - 27. 10. 1942 - Norimberk, jedná se o 35. nálet. Next sortie - 27th October 1942, the target was Norimberk. It was 35th sortie.
Student - seržant Malý byl v nemocnici/rekonvalescenci asi do jara 1943. Student, Sergeant Malý was in hospital and in the recovery centre till Spring 1943.
Poslední akce se uskutečnila 2. června 1943. Last sortie was done on 2nd June 1943.

Kapitánem našeho letounu je ale Pavel Kolář, nikoliv Pavel Bednář, jako dříve ve filmu. But there is a mistake - Skipper´s name in the last part of the movie is Pavel Kolář (written on black board) not Pavel Bednář as earlier in the movie.

Národnosti letců: Študent a Prcek - Češi Pavel - Slovák Frank a George - Britové Tommy - Kanaďan Jimmy - Novozélanďan Nationalities of airmen: Student and Titch - Czechs Pavel - Slovak Frank and George - British Tommy - Canadian Jimmy - New Zealander